High School

Potatoes are on sale at both Grocery Mart and Baldwin Hills Market.

- At Grocery Mart, a 5 lb. bag of potatoes costs $2.85.
- At Baldwin Hills Market, a 7 lb. bag of potatoes costs $4.20.

Which store offers the best deal on potatoes? How do you know? How much better is the deal?

Answer :

you first want to find the unit rate of $$/lb.

groc: 0.57/pound
Baldwin: 0.6/pound

so the groc market is better cuz it's less per lb

Other Questions